מחיר נפט לחימום ביתי

נפט הינו חומר נוזלי המשמש כמרכיב חשוב עבור הדלק, והסיבה לכך שהוא המקור לכל סוגי הדלק. כיצד? במאמר זה נסביר מדוע מחיר נפט לחימום ביתי הוא זול יותר מאשר כל סוג חימום אחר, ויותר משתלם מכל סוג דלק אחר, מדוע הוא משתלם יותר לאיכות הסביבה, ומדוע הוא בריא יותר.

הפקת סוגי הדלק השונים

סוגי דלק כמו בנזין וסולר מופקים מהנפט בבתי זיקוק. בתי הזיקוק בנויים מארובות גבוהות, כך שבתחתית כל ארובה יש תנור גדול בטמפרטורת חום גדולה מאוד, בעוד התנור מחמם את הנפט. האדים שנפלטים מהנפט מצטברים על קירות הארובה. אדים אלה שהצטברו הם סוגי הדלק השונים, לדוגמה האדים הקלים שנמצאים במעלה הארובה, אלה הם אדי הבנזין.

יתרונותיו של הנפט לחימום ביתי

הבעיה העיקרית שכל מכשיר חימום חשמלי יוצר, היא החימום הנקודתי, מה שיוצר קור בחדר מהסיבה שמשטחים גדולים יותר בחדר צוברים את החום, והם באים במגע ישיר עם הסביבה החיצונית. חום הנפט מחמם את כל החדר בצורה שווה, והחום אף מתפזר בשאר הבית.

מדוע מחיר נפט לחימום ביתי עולה עם הזמן?

המחיר עולה עם הזמן משום שההפקה של הנפט היא מורכבת יותר. ברובו, הנפט מופק מהים, מהפלנקטון. כך, פלנקטון שמתו לפני מיליוני שנים, לא הצליחו לעבור תהליך חמצון בגלל שלא היה מגע ישיר עם האוויר. הפליטה שהם יצרו זהו הנפט שאנו מכירים, ומשתמשים בו להסקה.

מדוע משתלם יותר להשתמש בנפט מאשר מכשירי חשמל?

מכשירי חשמל אינם מחממים את הבית בצורה ראויה. הכוונה היא שהנפט מחמם את הבית בצורה כזאת שבשלב מסוים אפשר להפסיק את החימום לזמן מה, והחום עדיין יישאר בפנים הבית. אולם חימום חשמלי דורש הדלקה מחודשת לאחר זמן קצר מאוד עקב "בריחת" החום דרך המשטחים הקרים הגדולים.